Přeskočit na hlavní obsah

Povídka: Dáma na c1


Poznámka: Povídka vyšla v knize Stopem na konec světa, vydané v lednu 2019 v nakladatelství Triton. Ilustrace nakreslila Sofie Helfert. 

Zajímavost povídky: Její původní název byl Dáma na d1. Po upozornění od beta-čtenářů, kteří se před čtením na základě prvního dojmu ptali, zda se jedná o příběh o ženě vydělávající si na dálnici D1, nebo zda líčí osudy dámy, která v prosinci zastaví na dálnici a diví se, že tam sněží, byl název pozměněn.
--------------------------------------------------------------------------------
Dáma na c1

Silnici cukrovaly sluneční paprsky, asfalt tál jako zmrzlina a lepil se na pneumatiky. Pankrác si otíral z čela pot a třepal s límcem košile. Firemní peugeot zvládal jízdu s bravurou – na silnici držel jako list na dubu, i když Pankrác v jednom momentě trhl volantem, aby se vyhnul dělníkům opravujícím svodidla. Ladně pokračoval dál, dokud nezmizel za horizontem.

-----

Pankrác Jandůrek měl nejhorší kancelář z celé firmy. Krčila se v suterénu třípatrové budovy, neměla okna a vešel se do ní jen stůl, židle a počítač, vedle kterého si postavil lampičku prosvětlující smutnou tmu a zářící na odváděnou práci.

Ačkoliv výraz: „Na odváděnou práci,“ je poněkud nepřesný, protože Pankrác Jandůrek netušil, co má v zaměstnání dělat. Přijali ho před sedmnácti lety – tehdy ještě neměl pivní břicho a nepřipomínal jablko na špejli – a přidělili mu nejspodnější kancelář a řekli, že za ním brzy přijdou a všechno mu vysvětlí. Nikdo ale nepřišel. Párkrát se zkoušel zeptat, ale vždycky odpověděli: „Jo, jo, za chvíli vás proškolíme. Sedněte si v kanceláři a počkejte,“ jenže hodina se sešla s hodinou, den se dnem, týden s týdnem, rok s rokem... a  Pankrác pořád neměl páru o tom, co má dělat a ptát se mu bylo trapné.

Sedmnáct let tak pobíral plat a den za dnem sestupoval do suterénu, aby seděl a dělal jedinou zábavu, která mu krátila osmihodinovou směnu. Hrál proti sobě šachy.

-----

„Pěšec na d4.“ Den se nelišil od jiných. Pankrác přišel, uvařil si kávu a po poli rozmístil figurky. Začal pochopitelně bílými, na což navázal černým pěšcem směřujícím na b5. Přesedl si a bílými vyrazil do útoku – koně přesunul na c3, a to si v roli „černého“ oplatil vysunutím střelce.

Hra to byla napínavá, strávil u ní tři hodiny. Když se ale chystal udělat rozhodující krok a černým dát šach mat, zjevila se ve dveřích postava.

Pankrác se lekl. Nadskočil na židli a vykulil jako noc tmavé oči. Chtěl už říct: „Co tady chceš, vole?“ vzpomněl si ale, že toho člověka zná. Vysoká postava, přísný výraz, vlasy mírně načesané do stylu Šáši Krustyho ze Simpsonů.

No jasně, ředitel. Stál tam jako přízrak a tvářil se přesně jako na fotce u vstupní haly. Narovnal si sako a uzel kravaty a vešel. Za prahem zaburácel hrubým hlasem.

„Na čem pracujete...“ luskal prstama, nemohl si vzpomenout na jméno.

„Jandůrku. Pankrác Jandůrek.“

„Na čem pracujete, Brambůrku?“

Pankrác zkoprněl. Říct, že nepracuje na ničem, a to už sedmnáct let, nemohl. „Já,“ začal koktat, „tady... pracuju... papíry, faktury a tak.“

„A tak. A jindy?“

„Papíry, faktury a tak.“

„Dobře. Budete asi ten pravej. Měl byste tuhle středu čas?“

„Čas na co?“

„Na služební cestu. Do Kutný Hory na obchodní konferenci.“

-----

Pankrác ke služební cestě přistoupil jako muž činu a úkolu se zhostil svědomitě. Večer si v pracovní smlouvě přečetl, jak se jeho firma jmenuje, a než šel spát, vygooglil si, co dělá. Ráno si vyzvedl klíčky od služebního auta a s ředitelem a s kolegyní, feministkou Vladěnou Brožek, vyjel.

Byli zhruba za padesátým kilometrem. Silnice se ohnula do prudké zatáčky, vedla na asfaltový pahorek, odkud viděli nějaké město. Od střech a od kostelní věže se odráželo slunce. 

„Co vlastně děláte?“ Pankrác se otočil na štíhlou kolegyni, aby roztrhl nepříjemné ticho.

„Manažerku. To byste měl vědět.“ Arogantní Vladěna dala najevo, co si o lidech jako Pankrác myslí.

„Manažerku... To asi máte velkej plat.“

„No a co?“ Brožek zakroutila hlavou, kterou rozšiřovaly brýle se silnými černými obroučkami.

Slušely jí, to musel Pankrác uznat – k hubené, metr osmdesát vysoké postavě, oblečené do zeštíhleného kostýmku a blonďatým, nakadeřeným vlasům pod ramena. Akorát co s tím, řekl si několikrát v duchu, když je tak hloupá.

To potvrdila i tehdy, když dojeli do Kutné Hory, do města chrámu svaté Barbory. Z úst totiž vypustila proslov z Příručky moderního manažera.

„Teď nás čeká zápas,“ zapištěla u zimního stadionu, kde se shlukovala parta fanoušků. „Tady se hraje hokej, my budeme hrát zápas obchodní. Nevím, jestli vám to ředitel říkal, ale vkládá do nás naděje, že uzavřeme alespoň jednu lukrativní smlouvu s firmou, která v zahraničí prodá naše produkty, a my prodáme jejich.“

„Tak, tak, Zmožek,“ reagoval ze zadního sedadla ředitel, který se celou cestu přehraboval v papírech a mlčel.

Pankrác z toho měl hlavu jako škopek. Ačkoliv si třikrát na internetu přečetl, jaké produkty jeho firma prodává, netušil, co má Brožek na mysli. Při hledání parkoviště, parkování i zamykání auta měl tedy nevyjasněné otázky, a nezmizely ani tehdy, když cupital za nohatou manažerkou a sedal si vedle ní v padesát metrů čtverečních velkém sále.

„Musím si odskočit,“ řekl nakonec. Byl nervózní a nervozita zrychlovala jeho peristaltiku. „Hned se vrátím.“

Už se ale nevrátil. U toalet si totiž přečetl plakát: „Šachový turnaj v sále ve třetím patře.“

----- 

Sál ve třetím patře byl nemlich ten samý jako ten, kde probíhala obchodní konference. Jen nikde
nestál řečnický pult a židle naskládané do řad, ale stolky rozmístěné po celé místnosti. Každý byl korunovaný šachovým polem s dvaatřiceti figurkami připravenými ke hře.
Pankrác šel k losovacímu pultu.

Jako prvního si z osudí vytáhl Frantu Krupičku, devítiletého vítěze ústeckého turnaje žáků. Tenhle titul mu byl ale na nic, protože Pankrác, vytrénovaný sedmnáctiletými bitvami proti sobě (během kterých musel myslet za dva) mu dal už pátým tahem mat.

Nabyté Pankrácovo sebevědomí bylo využito i proti třicetileté účetní Marcele, kterou podezříval, že také utekla z konference, a proti dalším třem soupeřům. Za čtyři hodiny, během kterých zapomněl na všechny obchody na světě, zbyl jen on a jistý Medard Vavroch.

Finále.

Atmosféra v sále se dala krájet. Do těžkého, nevětraného vzduchu se opíral dech zhruba padesáti diváků, kteří se shlukli u posledního stolku. Pankrác měl černé figurky, Vavroch bílé.

Medard Vavroch postavou patřil spíš do boxerského ringu – už jen kvůli těm širokým ramenům protáhlých do silných rukou, které byly zakončené medvědími tlapami. Vše navíc podtrhával přísný výraz metr devadesát vysokého habána, z čehož Pankrác usoudil, že své soupeře spíš psychicky zlomil, než přechytračil.

Buď jak buď, Pankrác se znervóznit nenechal. Po úvodním opatrném vysouvání pěšáků to byl právě on, kdo zaútočil – koněm, kterým uvěznil Vavrochova střelce. 

„Sakra,“ zaklel hromotluk, který by jinak musel obětovat dámu. Střelce tedy nechal a důležitější figurku vysunul. Na to hráč s černými zareagoval druhým koněm, kterým si dojel až na pole c2, ze kterého vyhodil soupeřovu věž.

Vavroch zrudl a otřel si orosené čelo. Pomstil se tak, že Pankrácova koně střelcem vyhodil a následně ho lstí připravil ještě o dva pěšáky a druhého koně. Nevšiml si ale, že má nechráněnou dámu, a toho soupeř využil – misky vah se znovu převážily na Pankrácovu stranu.

Bez dámy byl Vavroch oslaben. Co na tom, že se mu podařilo vyhodit oba protivníkovy střelce.
Majitel pivního břicha se totiž rozhodl, že hru ukončí a půjde po bílém královi jako slepice po flusu. Věží ho zahnal do kouta ohraničeného bílými pěšci. Dámu si zároveň zajistil druhou věží a svými pěšci vyčistil prostor. Najednou mu zbýval poslední tah. Dát dámu na pole c1.

-----  

„Co tady děláte, Brambůrku?“

Pankrác se prudce otočil. Ve dveřích se jako černokněžník Mrakomor vypínala postava v saku. Upravovala si uzel kravaty a vypadala, jako by patřila knížeti pekel – když se vyrýsovala ve světle, zjistil, že patří řediteli.

„Pane řediteli. Já...“ Chtěl říct: „Papíry, faktury a tak,“ ale pochyboval, že by byl jeho nadřízený opravdu tak hloupý.

„No co? Máte sedět dole jako já a Hošek. A ne tady... co tady děláte?“ Naklonil se dopředu. „Vy tady hrajete šachy. To snad ne.“ Vlasy, které na každé straně hlavy stály, se nasákly potem. Holé čelo zrudlo. „Okamžitě těch camprlíků nechte a pojďte se mnou. Šachy jsem vás sem hrát rozhodně neposlal.“

Jeden tah. Dáma na c1 a je po hře.

„Pojďte, nebo máte padáka,“ zopakoval hrubý hlas – muselo být jasné, že to myslí vážně. „Opovažte se udělat jedinej tah.“

Poslední tah. Dáma na c1 a on se stane vítězem. Těch padesát diváků mu bude tleskat a on dostane pozlacený pohár, který si vystaví v knihovně a který mu bude připomínat tenhle smysluplný den. Možná jediný smysluplný den v životě, alespoň po těch sedmnácti letech, kdy seděl v kanceláři a netušil, co má dělat.

V hlavě mu to vířilo, jedna myšlenka přeskakovala druhou. Byl ale rozhodnutý. Otočil se k hracímu poli. Vzal dámu a přesunul ji na pole c1.

„Šach, mat.“

Populární příspěvky z tohoto blogu

Turzovka - slovenské Lurdy a Hora Panny Marie

Pokud přemýšlíte, že navštívíte francouzské Lurdy, ale odrazuje vás dlouhá cesta, je tu jedno řešení: poutní místo Turzovka. Ta je slovenskými Lurdami označována z několika důvodů. Předně, první zjevení Panny Marie se zde odehrálo v roce 1958, tedy přesně (i když ne na den) sto let od prvního mariánského zjevení ve Francii. Dalším pojítkem je působení tamní vody, která uzdravila několik nevyléčitelně nemocných.     Rozbitý plot  Turzovským vizionářem byl Matúš Lašut , p rostý muž, tehdy dvaačtyřicetiletý hajný. 1. června ve zmíněný rok měl službu, která ho zavedla na Živčákovu horu ležící v Turzovské vrchovině, ve výšce 787,7 metrů nad mořem. Jako obvykle se zastavil na místě, kterému se řík alo "U obrázku" a začal se modlit. Během Zdrávasu se ale stalo něco zvláštního: zablesklo se a před ním, zhruba dva metry nad zemí, se zjevila socha Panny Marie. Zároveň se namísto několika strom ů okolo vizionáře ob jevil záhon bílých květin ohraničený malým plotem.    Lašut

Paměti píšícího knihovníka

Lidé své paměti zpravidla sepisují na sklonku života, když jsou staří a při psaní po očku koukají z okna, jestli už náhodou nepřichází Smrt. Jelikož ale člověk nikdy neví, zvlášť když s oblibou konzumuje pivo a červené víno, rozhodl jsem se sepsat část memoárů již nyní, v necelých třiceti letech. Začnu tam, kde se začít má... Narodil jsem se v srpnu 1989, necelé tři měsíce před sametovou revolucí. Vyrostl jsem v Dobroníně, ve vesnici mezi Havlíčkovým Brodem a Jihlavou, v nezatepleném obecním třípokojáku. Jako většina lidí, co nejsou postavami z románů Charlese Dickense, čili nejsou sirotky, jsem dětství prožil s oběma rodiči plus s bráchou a sestrou, v jejichž společnosti jsem tvořil své první literární pokusy. To bylo ale až od sedmnácti let. Do té doby jsem se literatuře úspěšně vyhýbal a zdárně sabotoval veškeré snahy kantorů vtlouct mi do hlavy význam Jiráska, Dostojevského a Victora Huga. Na to, že se jednou budu živit jako knihovník a samotnému mi vyjde kniha, by

Povídka: Moje cesta

Ve zpocené ruce držel autoatlas. Koupil ho ve stánku u hlavní silnice... na cestu vyrazil nečekaně, náhodou a bez sebemenší přípravy a potřeboval si kontrolovat směr. Šest hodin ráno. Stoupl si na vysekaný plácek na kraji Rožnova pod Radhoštěm a zvedl ruku. Na první auto dlouho nečekal. Suchým prachem ho neohodilo ani pět, když zastavil mladík ve fordu. „ To šlo rychle,“ usmál se Adam a otevřel dveře na místě spolujezdce. Co nejzdvořileji se zeptal řidiče, kam jede. Potěšující zprávu nedostal. Cesta do Valašského Meziříčí mu měla ušetřit jen pár kilometrů... ale lepší pohnout se, než trčet na místě. Shodil bágl, kde do sebe narážely plechovky piva, a usadil se. „ Jste moc hodnej,“ řekl, když vyjeli. Vděčnost z něho vyzařovala. „ V pohodě. Kam vůbec míříte?“ Řidič měl na sobě vojenskou uniformu a v očích dobrácký výraz. „D o Jihlavy.“ „ Sakra, to je pořádnej kus. A celou cestu takhle?“ „ Jo,“ potvrdil Adam. „I kdyby se dělo cokoliv, musím jet stopem.“ ----- Adamova ces